• Język: Polski Polski
  • Waluta: PLN
  • Kraj dostawy: Polska
  • zmień

Język:

Waluta:

Kraj dostawy:

Pielęgnacja Miedzi

1. Jak czyścić Zlewy miedziane?

Do zwykłego czyszczenia miedzi wystarczy woda z delikatnym detergentem. Jeżeli w Twoim regionie jest twarda woda  zlew miedziany warto co pewien czas przetrzeć suchą szmatką. Aby uzyskać dodatkową ochronę można przetrzeć umywalkę pastą do konserwacji mebli. Okresowe polerowanie pastą do konserwacji mebli pozwala na zachowanie blasku umywalki, a także na szybsze odprowadzanie wody z umywalki (tak aby nie pozostawał kamień). 

2. Na co trzeba uważać podczas użytkowania zlewu z miedzi?

Podczas czyszczenia i użytkowania zlewu miedzianego należy uważać na wszelkie środki żrące, produkty zawierające chlor, oraz wszelkie środki, które mogą uszkodzić powierzchnię w sposób mechaniczny (np. proszki do czyszczenia). Jeżeli dojdzie do przebarwienia umywalki nie martw się tym, gdyż z czasem przebarwione miejsce pokryje się  naturalną patyną. Uważaj na produkty, które mogą delikatnie przebarwić naturalną patynę miedzi: sok pomarańczowy i cytrynowy, ketchup, pasta do zębów, ocet. Nie polecamy także skrobania piaskiem bądź szorowania powierzchni szczotką drucianą.

3. Czy miedź jest bezpieczna dla zdrowia?

Miedź jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Dodatkowo miedź ma naturalne właściwości antybakteryjne i jest „zdrowsza” niż większość innych metali używanych do produkcji zlewozmywaków. Badania naukowe pokazały, że bakterie mogą żyć na powierzchniach stalowych przez wiele dni, natomiast na powierzchniach miedzianych  są w stanie przeżyć zaledwie kilka godzin.

4. Co zrobić z patyną?

Śniedzenie miedzi jest naturalnym procesem utleniania się miedzi i nie jest on szkodliwy dla zdrowia. Patyna nadaje oryginalnego wyglądu zlewowi, jednak z czasem nadmiar patyny może przeszkadzać. Przedstawiamy kilka sposobów na delikatne i bezpieczne dla zlewu miedzianego usunięcie nadmiaru patyny (bądź wyczyszczenie powierzchni zlewozmywaków niepatynowanych). Zlewozmywak z miedzi można czyścić przy pomocy specjalnych past do czyszczenia miedzi (np. Argentum – 6 zł, Leuchtturm – 30 zł) bądź jednym ze specyfików przygotowanych w domu. Podajemy kilka sposobów:

a.) Przedmioty wykonane z miedzi można czyścić amoniakiem lub octem zmieszanym z solą (garść soli ugotowana ze szklanką octu). Następnie płuczemy czystą wodą, suszymy i polerujemy.

b.) W sklepach chemicznych  można kupić kwas szczawiowy (kwas ma postać białych krystalicznych ziarenek) za około 3 zł. Kwas wsypuje się do odpowiedniej ilości wody, tak by powstał roztwór nasycony. Roztworem tym, przy pomocy szmatki, przeciera się powierzchnie miedziane, a następnie po odczekaniu kilku minut spłukuje wodą. Operację można powtarzać aż do uzyskania pożądanego efektu. Roztwór kwasu szczawiowego nie jest żrący, świetnie wchodzi w reakcję z tlenkami miedzi, a nie reaguje bezpośrednio z metalem.

c.) Obrany ziemniak należy zetrzeć lub zmiksować na papkę. Papkę nakładamy na powierzchnię, którą zamierzamy oczyścić i czekamy aż „specyfik” wyschnie. Po wyschnięciu odrywamy papkę i powierzchnię przemywamy spirytusem.

 

CZYSZCZENIE I KONSERWACJA

W celu ochrony miedzianego wykończenia zaleca się nałożenie na powierzchnię powłoki woskowej. Większość produktów woskowych ma naturalne i dodane filtry UV, które chronią przed degradacją koloru i wykończenia. Wosk należy nakładać tak często, jak to konieczne, w zależności od zastosowania.

Zaleca się stosowanie środka czyszczącego lub polerującego przeznaczonego specjalnie do produktów miedzianych. Możesz użyć delikatnego mydła, np. płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Zalecamy użycie miękkiej gąbki lub myjki z mikrofibry. Nie używaj ściernych czyścików ani materiałów. Spłucz ciepłą wodą i osusz czystą, miękką ściereczką.

Kwaśne środki czyszczące, takie jak sok z cytryny i ocet, usuwają antyczne wykończenie z miedzi. Należy unikać mieszanin zawierających kwasowe chemikalia, aby zachować wykończenie.

Epsom lub sole do kąpieli nie powinny być używane w miedzianych wannach, ponieważ zmatowieją i korodują wygląd miedzi.

JAK STARZEJE SIĘ MIEDŹ? 

Patyna, często określana jako „żywy połysk”, jest naturalnie występującym nalotem, który rozwija się z czasem, gdy miedź jest wystawiona na działanie naturalnych elementów, takich jak woda i powietrze. Kiedy miedź zaczyna się patynować, zależy od tego, gdzie, jak i jak często miedź jest używana. Na przykład miedziany zlew kuchenny, który jest używany niezliczoną ilość razy dziennie, patynuje się nieco inaczej niż miedziana wanna do kąpieli, która jest używana tylko sporadycznie. Miedź mieszkająca na zewnątrz również patynuje się inaczej niż miedź w pomieszczeniach, z czasem nabierając jasnozielonego odcienia w wyniku reakcji chemicznych z deszczem i/lub słoną wodą. Wielką zaletą miedzi jest to, że nigdy nie rdzewieje ani nie koroduje. Wygląd miedzi z czasem się zmieni; jednak jego sztywność pozostanie nienaruszona.

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać zniżki oraz informacje o promocjach i wyprzedażach.

Firma

Inne

O nas

Z największą przyjemnością chciałbym zaprezentować Państwu unikalne produkty marki Miedziany Dom (wcześniej Copper House) , wykonane ze szlachetnego materiału, jakim jest miedź oraz mosiądz. Szeroka gama kolorystyczna, duży wybór zdobień, różnorodność wykończeń pozwoli stworzyć swoje wymarzone wnętrze każdemu kto ceni sobie piękno, luksus oraz niepowtarzalny styl.

X Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.