Współczesna łazienka może z powodzeniem udawać tą sprzed lat. Elegancka i stylowa zapewne znajdzie nie jednego zwolennika. Idealnie wpisze się we wnętrza przedwojennej kamienicy, ale równie dobrze sprawdzi się w nowym domu.
Wnętrza z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia czarują nas swoją wysmakowaną elegancją i subtelnym klimatem. Dlaczego więc nie zainspirować się nimi również przy urządzaniu łazienki? Proponujemy produkty miedziane oraz mosiężne.
Styl retro w łazience najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach. Z uwagi na ozdobne elementy nie jest polecany do małych przestrzeni, aczkolwiek subtelne wykończenie łazienki mosiężnymi bateriami nada jest ostatecznego sznytu. Chyba, że zastosujemy tylko jakiś jeden retro element, na zasadzie kontrastu. Wtedy może on skutecznie odwrócić uwagę od niewielkiego metrażu łazienki.
Jeśli posiadamy spore pomieszczenie przeznaczone na łazienkę możemy urządzić w nim prawdziwy salon kąpielowy. Z wolnostojącą wanną miedzianą oraz miedzianą umywalką.
fot. miedzianydom.pl
Jakie elementy powinny się znaleźć w takiej retro łazience?
Warto zadbać o stylizowaną ceramikę. Na rynku jest wiele firm produkujących wanny na nogach, ozdobne umywalki czy nawet retro toalety z górnopłukiem. Wszystko inspirowane mniej lub bardziej oryginalną ceramika przedwojenną.
Nie mniej ważna jest też baza, czyli podłogi i ściany. Czarno-biała szachownica jest klasycznym przedwojennym wzorem podłogowym. Zawsze sprawdzi się w stylowej łazience.
Na ścianach możemy ułożyć płytki, ale równie stylowo będzie wyglądała biała boazeria, która nada łazience nieco angielskiego sznytu. Po odpowiednim zabezpieczeniu sprawdzi się w miejscach narażonych na kontakt z wodą. Na rynku znajdziemy również kafelki o wyglądzie przypominającym taką boazerię. Możemy też zdecydować się na tapetę lub wodoodporną farbę.
W stylowej łazience swoje miejsce znajdą również retro baterie. Bogaty wybór takich kranów pozwala na wybór kolorów i form. Od złotych poprzez kolory mosiądzu lub miedziane.
fot. miedzianydom.pl
Pamiętajmy o dodatkach. To one dopełniają całości i sprawiają, że pomieszczenie ma spójny klimat. Ważne jest odpowiednie oświetlenia, meble, akcesoria. Tutaj możemy pokusić się o poszukanie jakiś ciekawych elementów wśród oryginalnych przedmiotów sprzed lat. Lampa wyszperana na targu staroci czy przedwojenna komoda przerobiona na szafkę podumywalkową nadadzą wnętrzu autentyczności i sprawią, że nie będzie tylko sztuczną repliką starodawnego klimatu.
Ważny jest tez umiar. Łatwo przedobrzyć i zamiast wysmakowanego wnętrza zrobić przestylizowaną, nadętą aranżację. Jeśli decydujemy się na ozdobną ceramikę i baterie zróbmy neutralne ściany, najlepiej w jasnym kolorze. Możemy też dodać jakiś prosty, nowoczesny element, tak aby wnętrze zyskało na lekkości. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.